22.11.2024trilex świętuje jubileusz w Saksonii Wschodniej
Zmiany w mobilności dzięki Dreiländerexpress
Tegoroczna zmiana rozkładu jazdy wiąże się ze specjalnym jubileuszem dla trilex: Już od 10 lat marka Die Länderbahn, nazywana w przenośni „Dreiländerexpress” (pl. Ekspres między trzeba krajami”, kursuje między stolicą Saksonii, a Görlitz/Zgorzelec i Zittau/Liberec. W grudniu 2014 r. Die Länderbahn przejęła te dwie trasy od DB Regio i dzięki modyfikacji koncepcji serwisowej umożliwiła sprzedaż biletów w pociągu.
„Od 10 lat zauważamy gwałtowny wzrost popytu na usługi pasażerskich regionalnych przewozów kolejowych między Dreznem a regionem wschodniej Saksonii” – stwierdza Stephan Naue, dyrektor zarządzający Die Länderbahn. „To, o czym przekonać się można podczas każdej podróży, potwierdzają również same liczby: W porównaniu z okresem sprzed pandemii odnotowaliśmy średni dzienny wzrost liczby pasażerów o prawie 70%.
W porównaniu z rokiem 2019, w godzinach szczytu, między Dreznem a Górnymi Łużycami podróżuje trilexem nawet dwa razy więcej pasażerów. To pokazuje, że atrakcyjna oferta może przekonać ludzi do transportu publicznego, wbrew rozwojowi demograficznemu i pomimo atrakcyjnej alternatywy jaką jest samochód”.
Jednak również wzrost ruchu turystycznego między stolicą kraju związkowego, Görlitz i Zittau, a także sąsiednimi regionami na terenie Czech i Polski prowadzi obecnie do nieproporcjonalnie wysokiego zapotrzebowania na połączenia kolejowe trilex, zwłaszcza gdy w godzinach szczytu nałożą się na siebie ruch generowany przez dojeżdżających do pracy i ruch turystyczny. W szczególności między dużymi i średnimi ośrodkami, które oferują szybkie połączenia pociągami RE, można zaobserwować nieproporcjonalny wzrost.
Rozbudowana siatka połączeń ZVON okazuje się tutaj atrakcyjną ofertą.
Zwiększony popyt na usługi trilex w sieci Saksonii Wschodniej można przypisać z jednej strony biletowi Deutschlandticket, ale także ulepszonym usługom transportowym, takim jak rozszerzone połączenia dalekobieżne w węźle drezdeńskim lub zwiększenie częstotliwości połączeń na liniach RE 1 i RB 60 do i z Görlitz.
W ruchu transgranicznym coraz więcej pasażerów korzysta również z połączeń na trasie Drezno-Wrocław.
Tylko na trasie linii RE1 granicę między Görlitz a Zgorzelcem przekracza obecnie 700 pasażerów dziennie. Pasażerowie korzystają intensywnie również z innych połączeń z Karkonoszami i regionem lubuskim, oferowanymi przez polskie przedsiębiorstwa kolejowe.
„Niezwykle nas cieszy, że nasze usługi spotykają się z tak dużym zainteresowaniem i że możemy w ten sposób przyczynić się do pozytywnych zmian w kwestii mobilności. Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom sieci we Wschodniej Saksonii, którzy każdego dnia dokładają starań, aby ludzie byli zadowoleni z naszych usług” – mówi Stephan Naue, dyrektor zarządzający Die Länderbahn.
Jednocześnie jednak ostrzega: „Zwiększone zapotrzebowanie na usługi trilex prowadzi do konieczności podjęcia dalszych działań.
Już teraz nie jest możliwe zagwarantowanie miejsc siedzących wszystkim pasażerom. Nasza obsługa pociągu musi się mierzyć z tym obciążeniem, szczególnie w godzinach szczytu podczas największego obłożenia.
Wykorzystanie pojazdów zostało już kilkakrotnie zoptymalizowane w ostatnich latach i dalsze zwiększanie przepustowości w godzinach szczytu nie jest już możliwe. W dłuższej perspektywie potrzebne jest wyznaczenie nowych tras i więcej pociągów, aby sprostać wzrostowi popytu we wschodniej Saksonii. W tym zakresie prowadzone są rozmowy z organizatorami”.
Wróć do zestawienia