11.05.2024Razem dla Europy bez granic – łączymy regiony i rozwijamy transport kolejowy
Europa coraz mocniej się jednoczy - jednak jeśli chodzi o transgraniczne połączenia kolejowe nadal zmagamy się z problemami. Rozbudowa sieci tras kolejowych oraz dalszy rozwój transportu transgranicznego do Europy wschodniej są konieczne, aby umożliwić lepsze zsieciowanie regionów między sobą oraz ich wzrost gospodarczy.
Aby zwrócić uwagę polityków na potrzebę wsparcia unijnego przy rozwiązywaniu problemów związanych z transgranicznym transportem szynowym, w dn. 11 maja 2024 odbył się transgraniczny przejazd specjalnego pociągu trilex-Desiro z Berlina do trójstyku Niemcy-Polska-Czechy, zorganizowany przez berlińską SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) oraz Związek Niemieckich Inżynierów Kolejowych (VDEI). Obok parlamentarzystki SPD Gabriele Bischoff w przejeździe uczestniczyło jeszcze w sumie 75 polityków z Berlina i Warszawy oraz przedstawiciele VDEI i związków pasażerów Pro Bahn i DBV.
Niektóre z ważnych zagadnień analizowanych i dyskutowanych podczas przejazdu, to m.in. pomoc unijna przy wspieraniu transgranicznego transportu kolejowego oraz włączenie połączenia kolejowego Berlin–Cottbus–Görlitz–Liberec–Praha do Uzupełniającej Sieci Transeuropejskiej (TEN), tak aby dzięki temu można było pozyskać dodatkowe środki potrzebne do rozbudowy i elektryfikacji odcinków kolejowych.
Podczas przejazdu z Berlina przez Cottbus i Görlitz do Zgorzelca rozmawiano o przewidywanej dwutorowej rozbudowie tego odcinka, która ma być finansowana z inwestycyjnych środków wsparcia w ramach odchodzenia od węgla (InvKG). Na zakończenie przejechano polskim odcinkiem ze Zgorzelca do polsko-czeskiego dworca granicznego w Zawidowie, który już od wielu lat nie jest obsługiwany przez regionalne kolejowe przewozy pasażerskie. Podczas dalszej podróży na trasie kolejowej przez „Obszar frydlancki” w pn. części Czech uczestnicy przejazdu mogli zobaczyć jak wygląda region, przez który w perspektywie ma przebiegać nowa trasa łącząca Berlin, Görlitz, Liberec i Pragę. Przejazd dalszą trasą z Liberca do Varnsdorf uświadomił uczestnikom potrzebę pilnego działania w kwestii poprawy warunków na polskim odcinku trasy między Hrádek nad Nisou i Zittau, gdyż – w przeciwieństwie do wielu tras wysokich prędkości w Europie Zachodniej – dopuszczalna prędkość maksymalna na tym odcinku wynosi 40 km/h. Na aktualnej stacji końcowej trasy linii L7 na dworcu Seifhennersdorf wyrażono uznanie dla wysiłków Länderbahn w kwestii ponownego uruchomienia w zeszłym roku ruchu pasażerskiego oraz dyskutowano o możliwościach poprowadzenia linii kolejowej dalej do Eibau i Ebersbach/Sa. z wykorzystaniem aktualnie nie będącej w użyciu infrastruktury peronowej. Przejazd powrotny do Berlina odbył się wzdłuż odcinka ODEG przez dolinę Nysy, gdzie trasa kolejowa przebiega częściowo przez teren Polski i w sumie cztery razy przecina w tranzycie granicę państwową między Niemcami i Polską.
„Wspieranie transgranicznego ruchu pasażerskiego jest dla nas niezmiernie ważne“, mówi Stephan Naue, Dyrektor Zarządzający Länderbahn. „Z tego powodu wspieramy inicjatywy, które zwracają uwagę na możliwości rozwoju i poprawy kolejowego ruchu transgranicznego w naszym regionie trójstyku.” Ten niecodzienny przejazd specjalny był możliwy dzięki ścisłej współpracy z naszymi czeskimi kolegami z Länderbahn CZ oraz naszymi polskimi kolegami z KD, a także zarządcą infrastruktury PKP-PLK, który wydał specjalne pozwolenie na przejazd tego pociągu.“
Wróć do zestawienia