07.06.2024Společně pro Evropu bez hranic - propojení regionů a rozšíření železniční dopravy
Evropa pokračuje ve společném růstu, ale v přeshraniční železniční dopravě se stále objevují problémy. Rozšíření železničních tratí a další rozvoj přeshraniční dopravy do východní Evropy jsou nezbytné pro lepší propojení regionů a hospodářský růst.
S cílem upozornit politiky na potřebu podpory EU při řešení problému přeshraniční železniční dopravy se 11. května 2024 uskutečnila zvláštní přeshraniční jízda vlaku Desiro z Berlína do příhraničního Trojzemí Německa, Polska a České republiky, kterou uspořádaly berlínská SPD a Svaz německých železničářů (VDEI). Kromě poslankyně za SPD Gabriele Bischoffové se cesty zúčastnilo celkem 75 dalších politiků z Berlína a Varšavy a zástupci VDEI a sdružení cestujících Pro Bahn a DBV.
Mezi důležitá témata, která byla během cesty vlakem analyzována a diskutována, patří podpora EU na podporu místní přeshraniční železniční dopravy a zařazení železničního spojení Berlín-Cottbus-Görlitz-Liberec-Praha do transevropské sítě (TEN), aby byly k dispozici další finanční prostředky na rozšíření a elektrifikaci železničních tratí.
Během cesty z Berlína přes Cottbus a Görlitz do Zgorzelce se hovořilo o plánovaném dvoukolejném rozšíření trati, které má být financováno z investičních prostředků z programu na ukončení těžby uhlí (InvKG). Poté byl projet polský úsek ze Zgorzelce do polsko-české pohraniční stanice Zawidów, který již řadu let není obsluhován místní železniční osobní dopravou. Během pokračování cesty po železničních tratích v severočeském Frýdlantském výběžku mohli účastníci získat vlastní představu o regionu, který má v budoucnu propojit nová trať mezi Berlínem, Görlitz, Libercem a Prahou. Při další cestě z Liberce do Varnsdorfu si účastníci uvědomili naléhavou potřebu opatření k modernizaci polského úseku trati mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou, neboť - na rozdíl od mnoha západoevropských vysokorychlostních tratí - lze na tomto úseku jezdit pouze rychlostí 40 km/h. Současný koncový bod trati je na současném koncovém bodě trati. V současném koncovém bodě trati L7, ve stanici Seifhennersdorf, bylo oceněno úsilí Länderbahn při loňském znovuotevření trati a byly projednány přístupy k pokračování trati do Eibau a Ebersbachu/Sa. přes v současnosti nepřístupný kolejový systém. Zpáteční cesta do Berlína se uskutečnila po trati ODEG údolím Nisy, kde železniční trať vede částečně po polském území a při průjezdu čtyřikrát překračuje státní hranici mezi Německem a Polskem.
"Podpora přeshraniční dopravy je pro nás velmi důležitá," říká Stephan Naue, jednatel společnosti Länderbahn. "Proto podporujeme iniciativy, které zdůrazňují rozvojový potenciál pro zlepšení přeshraniční železniční dopravy v našem regionu Trojzení. Především úzká spolupráce s našimi českými kolegy z Länderbahn CZ, polskými partnery z KD a provozovatelem infrastruktury PKP-PLK, kteří vydali speciální povolení speciálně pro tento vlak, umožnila tuto neobvyklou zvláštní cestu."
zurück zur Übersicht